SON DAKİKA
BBS - BAĞIMSIZ BÜRO SEN | bagimsizburosen.org.tr
BASK İZMİR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ
26 Eylül 2016 Yönetim Kurulu 399

BASK İZMİR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

BASK İzmir Buluşması 24 Eylül 2016 Cumartesi günü İzmir Marlight Hotel’de yapıldı.

Toplantıya BASK Genel Başkanı ve Bağımsız Yapı İmar-Sen Genel Başkanı Bayram Zengin, BASK Genel Sekreteri ve AES Genel Başkanı Cansel Güven, BASK Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, BASK Genel Mevzuat Sekreteri ve Bağımsız Yapı İmar-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mithat Başlan, Yerel Birlik-Sen Genel Başkanı Furkan Bircan, Bağımsız Diyanet Sen Genel Sekreteri Mevlüt Yıldırım, BASK İzmir İl Temsilcisi Erkan Arpaçay’ın yanısıra, BASK üyesi sendikaların İzmir il ve ilçe temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin gündemindeki konular ile kamu görevlilerinin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda, 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden sonra meydana gelen gelişmeler değerlendirilerek, BASK’ın darbe gecesi ilk bildiri yayımlayan ve darbeye karşı çıkan kuruluş olduğu; Demokrasiye, Anayasaya ve anayasal kurumlara bağlılık vurgulandı.

Son bir yıldır artarak devam eden PKK ve IŞİD terör örgütü saldırılarının lanetlendiği toplantıda, Ortadoğu bölgesinde yeniden paylaşım hesabı yapan süper güçlerin ülkemizi de hedef aldığı ve terör örgütleri aracılığı ile Suriye’deki iç savaşı Türkiye içerisine taşımayı amaçladıklarının altı çizildi.

Terör olayları ve 15 Temmuz kanlı darbe girişimi nedeniyle kamu görevlilerinin hak ve çıkarları ile ilgili en haklı taleplerin bile gündeme getirilmekten kaçınıldığı belirtilerek, iktidarın bu hassasiyeti fırsatçılığa çevirmemesi ifade edildi.

Terör örgütlerinin kamudaki yapılanmaları ile ilgili çalışmaların hukuk düzeni içerisinde gerçekleştirilmesi, kurunun yanında yaşın da yanmaması için özel gayret gösterilmesi, kimi yöneticilerin mağdur sayısını artırma girişimlerinin önlenmesi ve ihbarların dikkate alınmaması istendi.

2016 yılı Ağustos ayında 2017-2018 yılı toplu sözleşme görüşmelerinin yapılacağı belirtilerek, BASK üyesi sendikaların örgütlenme çalışmalarını hızlandırmaları kararlaştırıldı.

İlk toplu görüşmenin yapıldığı 2002 yılından bu yana, masaya birlikte oturan üç Konfederasyonun (Kamusen-Memursen-KESK) sorunları çözmede yetersiz kaldığını, dahası her toplu pazarlık döneminde memurların iktidara peşkeş çekilmesinin yarattığı hayal kırıklığının BASK ve bağlı sendikaların yetki alıp toplu sözleşme masasına oturması ile ortadan kaldırılabileceği belirtildi.

Toplantının son bölümünde İzmir ilinde gerçekleştirilecek örgütlenme çalışmaları üzerinde duruldu.

Top