Bağımsız Büro Sendikası

Sadece Üyesine Bağlı Bağımsız Sendika

BAĞIMSIZ BÜRO SEN ATATÜRK
ATATÜRK & BAĞIMSIZ BÜRO SEN
Konfederasyondan Haber

ÖĞRETİCİ: SÖZLEŞMELİ STATÜ TAMAMEN KALDIRILMALI, TÜM SÖZLEŞMELİLER KADROYA KAVUŞMALIDIR

BASK ogretici-sozlesmeli-statu-tamamen-kaldirilmali-tum-sozlesmeliler-kadroya-kavusmalidir

  Görüntülenme Sayısı: 2

BASK Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ sözleşmeli personel düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Süresiz sözleşmelilerin için atılan adım iyi olsa da 3+1’in devam ettiğini, sözleşmeli statünün tamamen kaldırılması gerektiğini ifade etti. Açıklamaları şöyle;

 

Cumhurbaşkanı Sn Erdoğan kabine toplantısı sonrası sözleşmeliler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarının bir bölümünde;

 

"Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi hususunu değerlendirdik. Bu çalışmayla, mevzuat karmaşasını giderek sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik.

 

Mahalli idareler dahil sözleşmeli personelin kadroya geçişlerinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacak. Daha önceki kadro düzenlemesinin dışında tutulan 227 bin kişi doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecek. Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor." ifadelerini kullandı.

 

424 bini bulan sözleşmelinin kadroya geçirilmesi önemli bir adımdır ancak hala 3+1 düzenlemesinin devam etmesi çalışma barışını bozmaktadır. Kamuda sözleşmeli statü tamamen kaldırılmalı, istisnasız, süresiz tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmelidir. Bundan sonra da sözleşmeli personel değil, kadrolu çalışan alınmalıdır.