Bağımsız Büro Sendikası

Sadece Üyesine Bağlı Bağımsız Sendika

BAĞIMSIZ BÜRO SEN ATATÜRK
ATATÜRK & BAĞIMSIZ BÜRO SEN

BASK 7. OLAĞAN GENEL KURULU ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI

BASK bask-olagan-genel-kurulu-calismalarini-tamamladi

BASK 7. Olağan Genel Kurulu 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara’da toplandı.

Büyük Ankara Oteli’nde toplanan Genel Kurul Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

Genel Kurulu yönetmek üzere oluşturulan Divan Başkanlığına Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, katip üyeliklere ise BASK İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın ve BASK Konya İl Temsilcisi Kevser Özince seçildi.

Toplantıya genel kurul delegelerinin yanı sıra BASK üyesi sendikaların genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri ile kamu çalışanlarının ortak sorunları için birlikte mücadele ettiğimiz Adalet Sen Genel Başkanı Niyaz GÜLER, Savdes SEN Genel Başkanı Tuncay CENGİZ ve yönetim kurulu üyeleri, Diva SEN Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ, Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, Engelsiz Eğitim Sen Genel Başkanı Resul PARTİCİ, Ünipersen Genel Başkan vekili Erdem YALÇIN ve STK temsilcileri katıldı.

Büyük coşku içinde geçen genel kurulda açılış konuşmasını genel başkan Bayram Zengin yaptı.

YANDAŞ VE ARKA BAHÇE SENDİKACILIĞI İLE SONUÇ ALINAMAZ

Konuşmasına misafirleri ve delegeleri selamlayarak başlayan genel başkan Zengin;

BASK’ın kuruluşunun 20. Yıldönümünü kutladıklarını belirterek  “20 yıl önce bağımsız sendikacılık mücadelesini zorunlu kılan, bizi bağımsız sendikaları kurmaya zorlayan şartlar daha da ağırlaşarak devam ediyor. Bugün, sendika ve konfederasyonların arz ettiği manzara ve gelinen nokta, bağımsız sendikacılık anlayışına olan ihtiyacı çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Aradan geçen 20 yıllık süre yandaş sendikacılıkla, güdümlü sendikacılıkla, arka bahçe sendikacılığıyla mesafe alınamayacağını, yeni haklar almak şöyle dursun kazanılmış hakların bile korunamayacağını ortaya koymuştur.” dedi.

“BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ”

20 yıl önce bağımsız sendikacılığın meşalesini yakanların, o meşaleyi yeni seçilecek yöneticilere devretmenin haklı gururunu yaşayacaklarını ifade eden Zengin; Mehmet Emin Resulzade’nin “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez!” sözünü hatırlatarak delegelerden bağımsız sendikacılık bayrağını daha yükseklere taşımalarını istedi.

BASK’ı kurulduğu günlerde Büyük Atatürk’ün “Bağımsızlık benim karakterimdir” sözünü temel ilke edindiklerini ve bundan asla taviz vermediklerini vurgulayan genel başkan; BASK mensuplarının bir görevinin de arka bahçeleri ortadan kaldırmak ve arka bahçelere doldurulanları özgürleştirmek olduğunu, bunun BASK’lılara tarihin emanet ettiği bir görev olduğunu anlattı.

MEMURLARIN SORUMLU SUSKUNLUĞU İSTİSMAR EDİLİYOR

Son yıllarda yaşanan iç ve dış olayların sendikal eylem ve etkinlikler ile talep ve itirazların seslendirilmesinde ölçülü olmaya zorladığını ancak bunun memurlar adına yetki alanların tarafından harika bir bahanesi olarak kullanıldığını, dahası iktidarların da olaylar karşısında memurların sorumlu suskunluğunu alabildiğince istismar ettiğini belirtti.

 

İLAVE TEDİYE MEMURLARIN DA HAKKI

Ayrım yapmaksızın siyasi partileri doğrudan bilgilendirdikleri halde partilerin memurların en haklı taleplerinde bile harekete geçmemekte direndiklerini ifade ederek kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da ilave tediye olarak bilinen ikramiye ödenmesi için Cumhurbaşkanına 21 kez başvuru yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını ifade etti.

BASK’ın girişimleri ile Plan ve Bütçe Komisyonunda TBMM tarihinde ilk kez memurlara da ilave tediye ödenmesinin gündeme getirildiğini ancak reddedildiğini, bu kez bir milletvekili konuyu kanun teklifi haline getirmesini başardıklarını anlatarak memurların temel taleplerini genel kurul delegeleri ile paylaştı.

YARGI MERDİVENALTI BARAJLARA GEÇİT VERMEDİ

Son toplu sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen ve onun yancısı Kamu-Sen tüm teklif ve taleplerinden vazgeçerek, MERDİVENALTI yöntemlerle % 1 örgütlenme barajı getirerek başta BASK ve bağımsız sendikalar olmak üzere sendikaları ve örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldırmayı ve kendilerinin dışında kimseye hayat hakkı tanımamak yolunu seçtiklerini anlatarak BASK ve bağlı sendikaların açtıkları davalarla konunun yargıdan döndüğünü, bu süreçte sendikalarına sahip çıkanlara teşekkür etti.

Konuşmasının son bölümünde delegelere seslenen Genel Başkan sözlerine şöyle devam etti.

TARİHTE HİÇBİR HAKLI DAVA KAYBEDİLMEMİŞTİR”.

BASK’ın yaktığı bağımsız sendikacılık meşalesi memurun en haklı davasıdır. Aliya İzzetbegoviç’in belirttiği gibi “Tarihte hiçbir haklı dava kaybedilmemiştir”.

Bu dava da er geç başarılacaktır. BASK bunu başaracaktır, bunu sizler başaracaksınız.

O haklı gururu bizlere ve memurlara sizler yaşatacaksınız.

Bunu başarma azmini sergileyenlere, o yolda yürüyenlere selam olsun, o mücadeleyi yürütenlere selam olsun.

BASK’A KATILAN BİRLİK SAĞLIK-SEN VE TEÇ-SEN’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Bu Vesile ile aramıza yılbaşı hediyesi olarak katılan Birlik Sağlık-Sen ve Ramazan Bayramı öncesinde Bask’a katılarak bize bayram sevinci yaşatan TEÇ-SEN genel başkanları, yönetim kurulu ve sendika üyelerine bize güvenlerinden ötürü teşekkür ediyor, bir kez daha hoş geldiniz diyorum

Artık gün bizim günümüzdür.

Gün bağımsız sendikacılık mücadelesine inananların günüdür.

Bu kutlu mücadelede hepinize kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Büyük bir gurur ve mutlulukla ve sizlerin desteğiyle yürüttüğüm Genel Başkanlık görevini devretmeye hazırlanırken, bugüne kadar birlikte görev yaptığımız VI. dönem yönetim kurulu üyeleri ve dostlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yeni seçilecek arkadaşlarıma başarılar diliyorum.

Genel Kurulumuzun hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Allaha Emanet Olun”

Delegelerin ayakta alkışları ile kürsüden inen Genel Başkan Bayram Zengin’inden sonra misafirlerin konuşmaları bölümüne geçildi.

SİYASİ PARTİLERDEN GENEL KURULA TEBRİK VE BAŞARI DİLEKLERİ

Genel Kurula katılan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İYİ Parti STK İle İlişkiler Başkan Yardımcısı Mecit Hazır, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Talip Parlak, Deva Partisi Sivil Toplum İlişkileri Başkan Yardımcısı Av. Zeki Kaptan genel kurulu selamlayarak partilerinin görüşlerini anlatıp başarı dileklerini ifade ettiler.

Bu arada Divan Başkanı tarafından hafta başından beri hastanede tedavi görmekte olan Bağımsız Enerji-Sen Genel Başkanı Musa Canlı’nın vefat ettiği haberini duyurulması delegeler arasında büyük üzüntü yarattı.

Misafirlerin konuşmalarının ardından BASK Genel Sekreteri ve AES Genel Başkanı M. Alper Öğretici söz aldı.

ÖĞRETİCİ: SİYASETEN BAĞIMSIZLIK İLKESİ İLE MEMURLARI SİYASİ PRANGALARDAN KURTARDIK

Sözlerine genel kurulu selamlayarak başlayan ÖĞRETİCİ; kamu sendikacılığında sendika ve konfederasyonların  ‘çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmekten’ ziyade siyasal kaygılara düştüğü, çalışanları değil siyasi partileri düşünerek hareket ettiği bir ortamda 20 yıl önce siyaseten bağımsızlık ilkesi ile kurulan BASK’ın kamu çalışanlarını siyasi prangalı konfederasyonlardan kurtardığını, günümüzde yüzbinlerce kamu çalışanının gönlünde yer ederek sorunlar ile ilgili ne söyleyeceği merakla beklenen ve takip edilen bir konfederasyon olduğunu belirterek kurucu genel başkan Resul AKAY nezdinde tüm  kurucu üyelere ve yönetim kuruluna teşekkür etti ve 20. yılını geride bırakan siyaseten bağımsız, ilkeli ve onurlu sendikacılığın bir neferi olmaktan dolayı onur ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

VEFAT EDEN BAĞIMSIZ ENERJİ-SEN GENEL BAŞKANI MUSA CANLI’YA RAHMET DİLİYORUZ

ÖĞRETİCİ, Bağımsız Enerji-Sen Genel Başkanının vefat haberinden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek merhum Musa Canlı’ya Allah’tan rahmet ve mağfiret; Genel Kurula, başta  Bağımsız Enerji-Sen olmak üzere BASK camiasına ve ailesine başsağlığı diledi ve hatırasını yaşatacaklarını açıkladı.

TOPLU SÖYLEŞME DEĞİŞMELİ MEMURLAR HAK ETTİĞİNİ ALMALIDIR

Yıllardır toplu sözleşme masasına kimlerin oturduğuna, hangi buçuklu artışlara imza atıldığına bakıldığında neden kamu görevlilerinin yoksulluk sınırı altında yaşadığını; her geçen gün açlık sınırına yaklaşan ücretler aldığını anlamanın çok da zor olmadığını vurgulayan ÖĞRETİCİ, kamu çalışanlarının önündeki en büyük engelin siyasi sendika ve konfederasyonlar olduğunu, artık siyaseten bağımsız sendikacılığın toplu sözleşme masasına taşıma vaktinin geldiğini ve  toplu söyleşme düzeni değişmesi ve kamu çalışanlarının  hak ettiğini alması gerektiğini belirtti.

Önümüzdeki dönemde çözüm için gayret gösterecekleri konuları 4688 sayılı Kanunun kamu çalışanlarının ihtiyaçlarına cevap verebilir hale getirilmesi,   enflasyon kayıplarının en aza indirilmesi için toplu sözleşmelerin her yıl yapılması, enflasyon farklarının aylık ödenmesi, sendikalara üyelik ve istifa işlemlerinin işçilerde olduğu gibi e-Devlet üzerinden yapılması gerektiğini, Temmuz ayında verilecek enflasyon farkının zam olarak nitelenmesinin yanlış olduğunun altını çizen ÖĞRETİCİ; “% 1’lik hukuksuz baraj ile kendi sendikalarından istifaların önüne geçmeyi amaçlayan, yeni sendikaların kurulmalarını engellerken mevcut baraj altında kalacak olan sendikalara da yaşam hakkı tanımayan düzenlemeyi getirenlerin derdi kamu çalışanları değil kendi gelecekleri olmuştur. Geçmişte baraj altında kalanların baraj getirmeye çalıştığı bu anlayışa verdiğimiz hukuk mücadelesi neticesinde gereken cevap verilmiş, Danıştay nezdinde hukuksuz uygulama başlamadan yürütme durdurulmuştur.

Bu adımların YETKİYİ kaybedecek olmanın getirdiği tedirginliğin adımları olduğunu biliyoruz. Ancak şunu da ifade etmek gerekir ki önümüze barajlar koysanız da, engeller çıkarsanız da bu salon barajları yıka yıka, engelleri aşa aşa gelecek kamu çalışanları hak ettiğini alacaktır.” Dedi.

Birlik Sağlık-Sen ve TEÇ-SEN’in  BASK’a katılmasından dolayı duyduğu mutluluğu paylaşmak istediğini anlatan Öğretici, her iki sendikanın genel başkan ve yöneticileri ile temsilci ve üyelerine teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:

İLKELİ VE ETKİLİ SENDİKACILIĞI YETKİLİ YAPACAĞIZ.

“BASK çatısı altında birbirimize kenetlenecek, her hizmet kolunda memurlarımızın sorunlarını çözmek için gayret sarf edeceğiz.

20 yıldır süren toplu görüşme ve toplu sözleşmelerde hep siyasi sendikalar ve konfederasyonlar yetkili olmuş, kamu çalışanlarının sorunlarını çözmek bir yana dursun her geçen gün sorunlarımız daha da artmıştır. Artık kamu çalışanlarının kaderini değiştirme vakti gelmiştir. Bizi siyasi düşüncelerimize, inancımıza ve diğer farklılıklarımıza ayırmak isteyenlerin oyununa gelmeyecek BİRLEŞTİRİCİ tutumumuzla tüm kamu çalışanlarını kucaklayacağız. Toplu sözleşme tiyatrosunu birlikte bozacak, durmadan, yorulmadan, vazgeçmeden çalışacak; Siyaseten bağımsız, ilkeli ve ETKİLİ sendikacılığı bu ülkede hep birlikte YETKİLİ yapacağız.

Değerli yol arkadaşlarım, Siyaseten Bağımsız Sendikacılık gönül işidir; Cesaret ister, samimiyet ister, yürek ister. Ben bu salona bakınca cesareti de, samimiyeti de o cesur yürekleri de görüyorum.  Sizlerin desteği ve gayretiyle kamu çalışanlarının sorunlarına derman olacağımızı da biliyorum.

Başöğretmenimiz, başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi ‘Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!’ Bizler de ülkemizin dört bir tarafında kamu görevlilerinin hak ettiklerini almak için birlikte çalışacağız.

Ülkemizin dört bir tarafından bu güzel günde yanımızda olan yol arkadaşlarımıza; bizleri bu güzel günde yalnız bırakmayan siyasi partilerin, konfederasyonların, sendikaların kıymetli genel başkan ve yöneticilerine, burada olamayan ancak her daim yanımızda olan, dualarıyla, iyi dilekleriyle genel kurulumuzu kutlayan gönüldaşlarımıza, BASK’ın kurucularına, ilk yöneticilerine, emektarlarına teşekkür ediyorum. 7. Olağan Genel Kurulumuzun BASK ailemize,  tüm kamu çalışanlarına hayırlı olmasını diliyor hepinize saygılar sunuyorum.”

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ GENEL KURULA BAŞARI DİLEDİ

Genel kurul davetine icabet edemeyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İyi Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, BASK E. Genel Sekreteri ve AES Onursal Başkanı Cansel Güven telgraf göndererek tebrik ve iyi dileklerini ilettiler.

Genel kurula katılamayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER, BASK E. Genel Sekreteri ve AES E. Genel Başkanı Cansel GÜVEN, Adalet Sen Genel Başkanı Niyaz GÜLER, SAVDES SEN Genel Başkanı Tuncay GÜLER ile bazı sivil toplum örgütleri Genel Kurula çelenk göndererek başarı dileklerini ilettiler.

TEÇ-SEN Genel Başkanı Ümit Demirel’in konuşmasından sonra Genel Kurul çalışmalarına öğle yemeği arası verildi.

BAYRAM ZENGİN BASK GENEL BAŞKANLIĞINI M. ALPER ÖĞRETİCİ’YE DEVRETTİ

Genel Kurulun öğleden sonraki bölümünde gündem maddelerinin görüşülerek tamamlanmasından sonra söz alan Bayram Zengin genel kurula hitaben yaptığı konuşmada, uzun üç dönem yürüttüğü genel başkanlık görevini  devredeceğini belirterek bu dönemde  kendilerine verilen destekten dolayı teşekkür etti ve yeni seçilecek yönetime başarılar diledi.

Genel Kurulda söz alan söz alan Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, BATOÇ-Sen Genel Başkanı Erdal Bayram, Bağımsız Yapı-İmar Sen Genel Başkan Yardımcısı Kürşat Bozbıyık, Bağımsız Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız, Bağımsız Haber-Sen Genel Başkanı H. Altay Kan, Metin Torun ve Ahmet Demircan genel kurula hitap ederek görüşlerini açıkladılar.

Konfederasyonun zorunlu organları olan Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulu üyelikleri için tek liste halinde seçimlere gidilmesi kararlaştırılarak BASK Genel Başkanlığına Genel Sekreterlik görevini yürüten AES Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici aday gösterildi.

BASK Genel Başkanlığı görevini üstlenen Mehmet Alper Öğretici Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulu asıl ve yedek üyelerini tek tek anons ederek kürsüye çağırdı ve alkışlar arasında genel kurula tanıttı.

15 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerde zorunlu organlara seçilen liste şöyle oluştu.

 

Genel Başkan- Mehmet Alper ÖĞRETİCİ

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri-  Ümit DEMİREL, Ahmet DOĞRUYOL, Erdal BAYRAM, Erkut DEMİRCİ, Kürşat BOZBIYIK, Murat KINAÇ, Ali KOÇ, Feyzullah TİRYAKİ, Tuncay ALTUN

 

Denetleme Kurulu Asil Üyeleri- Ali GÜLER, Nihat ÖRS, Cengiz SAYDERE

 

Disiplin Kurulu Asil Üyeleri- Adnan SARISAYIN, Erhan ARTAR, Kenan ÇİL

 

BASK Genel Başkanlığı görevini üstlenen Mehmet Alper Öğretici ile Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu üyelerini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

YORUM YAZ