Bağımsız Büro Sendikası

Sadece Üyesine Bağlı Bağımsız Sendika

BAĞIMSIZ BÜRO SEN ATATÜRK
ATATÜRK & BAĞIMSIZ BÜRO SEN

Başkan DEMİRCİ: Ayak Oyunlarına, Ucuz Numaralara Karnımız Tok

BASK baskan-demirci-ayak-oyunlarina-ucuz-numaralara-karnimiz-tok

Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Erkut DEMİRCİ, hükümet memurlara 2021 yılı için yüzde 3+3,  zam teklifinde bulunmuştur. Hükümet teklifini açıklarken masadan kalkarak “şov yapan!” Memur-Sen’i ise samimi bulmadıklarını belirten Demirci, “Dün teklif açıklandığında ayağa kalkarak teklifi kabul edilemez bulanlar Pazartesi günü teklif üzerinde pazarlık yapmak için hükümetle masaya oturacaklardır. Bugüne kadar olduğu gibi hükümetin bir dediğini iki etmeyen sendikanın bu sözleşmeye evet diyeceği ortadadır. O nedenle memurların bu tür ayak oyunlarına, ucuz numaralara karınlarının tok olduğu bilinmelidir” dedi.

Bağımsız Büro-Sen Başkanı Demirci, memurların 2022, 2023 yıllarına ilişkin sosyal, özlük ve mali haklarının belirleneceği Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Memurlar zaten son dönemde toplu sözleşmedeki hatalar ve uygulanan yıpratıcı politikalar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadı. Şimdi bu mağduriyetlerin giderilmesi, yaraların sarılması gerekirken, hükümet komik bile denilemeyecek bir teklifle memurların karşısına çıkmıştır. Son iki yılda memur maaşlarında kayıplar yaşandığını ve maaşların enflasyon karşısında eridiğini, memurların insan gibi yaşayabilmek için, insan gibi bir ücreti hak etmektedir. 

ORTA OYUNU SON BULSUN

Demirci, memur konfederasyonları ile hükümet yetkilileri arasında süren toplu sözleşme görüşmelerini bir orta oyununa benzeterek, “Memurlar, masaya oturmak için yetki alan ancak ne var ki aslında yetkisiz ve etkisiz olan sendikalar elinde birer birer haklarını kaybetmektedirler. Son dönemde memurlar açısından kayda değer hiçbir iyileştirme olmamıştır. Şimdi de hükümet önceki yıllarda elde edilen kazanımları masaya getirerek bunları konu etmekte ve yeni bir gelişmeymiş gibi sunmaktadır. Toplu sözleşme görüşmeleri her geçen yıl biraz daha fazla orta oyununa dönüşmektedir. Artık bu oyun son bulmalı” ifadelerini kullandı.

ASIL OLAN MEMURLARDIR

Toplu sözleşme görüşmeleri sırasında hükümet yetkilileri teklifini açıklarken masadan kalkan Memur-Sen heyetinin oldukça komik göründüğünü ve şov yaptıklarını belirten Demirci, “Memur-Sen’in bu tavrı asla samimi değildir. Çünkü, dün teklif açıklandığında ayağa kalkarak teklifi kabul edilemez bulanlar Pazartesi günü teklif üzerinde pazarlık yapmak için hükümetle masaya oturacaklardır. Bugüne kadar olduğu gibi hükümetin bir dediğini iki etmeyen sendikanın bu sözleşmeye evet diyeceği ortadadır. O nedenle memurların bu tür ayak oyunlarına, ucuz numaralara karınlarının tok olduğu bilinmelidir” dedi.

Memur-Sen eğer duruşunda samimiyse onları bu teklife imza atmamaya davet eden ve teklifin dayatılması halinde eyleme çıkmaları gerektiğini belirten Demirci, “Daha önce Mısır,Suriye, Filistin gibi meselelerde sokağa çıkan Memur-Sen heralde asıl kuruluş amaçları olan ve asli unsur olan memurlar için sokağa çıkmaktan çekinmeyecektir. Samimilerse kendilerini eylemlerde ve grevlerde görmek isteriz” dedi.

YORUM YAZ