Bağımsız Büro Sendikası

Sadece Üyesine Bağlı Bağımsız Sendika

BAĞIMSIZ BÜRO SEN ATATÜRK
ATATÜRK & BAĞIMSIZ BÜRO SEN

MERDİVENALTI SÖZLEŞMEYE KARŞI HUKUK MÜCADELEMİZ DANIŞTAYDA

BASK merdivenalti-sozlesmeye-karsi-hukuk-mucadelemiz-danistayda

MERDİVENALTI SÖZLEŞMEYE KARŞI HUKUK MÜCADELEMİZ DANIŞTAYDA…

Memur-Sen + Kamu-Sen” işbirliği sonucu Hükumet ile imzalanan “merdivenaltı 6. Dönem (2021-2022) toplu sözleşme”nin Anayasaya aykırı ve hukuk dışı maddelerinin iptali için BASK adına Danıştay 12. Dairesinde 2021/6768 dosya nosu ile açılan dava devam ediyor.

23 Eylül 2021 tarihinde açılan Dava, “merdivenaltı sözleşme”nin açıkça hukuka aykırı olması ve telafisi imkansız zararlar yaratacağından öncelikle “yürütülmesinin durdurulması” da istendi.

Merdivenaltı sözleşme”nin uluslararası sözleşme hükümleri, Anayasa ve Yasalara aykırı maddeleri hem memurlar arasında ayrımcılık öngörüyor hem de örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldıran hükümler içeriyor.

Av. Utku Ernar tarafından BASK adına açılan davada Bakanlığın savunmasının alınmasından sonra Danıştay’ın “yürütmeyi durdurma” kararı vermesi bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’ın emsal kararları da bu yönde.

Böylece kamu görevlileri ve emeklileri rahat bir nefes alacak.

BASK’ın açtığı dava yanı sıra BASK üyesi sendikalar ve diğer sendikalar tarafından da 100’ün üzerinde dava açıldı.

Bu arada BASK Genel Merkezi Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve diğer uluslararası örgütler nezdinde girişimlerini  sürdürüyor.

BASK olarak “merdivenaltı sözleşme”yi çöpe atıncaya kadar hem hukuk önünde hem de kamuoyunda mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız.

Ki bir daha hiç kimse ve hiçbir yapı kapalı kapılar ardında böylesine utanç verici girişimlerde bulunmasın.

YORUM YAZ